TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

До 140-річчя від дня народження диригента та композитора
Олександра Антоновича Кошиця

12 вересня 2015 року виповнюється 140 років від дня народження геніального українського хорового диригента, видатного композитора, музикознавця, одного з фундаторів української професійної музичної школи Олександра Антоновича Кошиця.

Студент Київської духовної Академії Олександр Кошиць прославився як знаменитий диригент Академічного хору в Богоявленському Братському монастирі. Слухати концерти Артемія Веделя у виконанні цього хору під диригуванням О. Кошиця збирався, як висловлювались ченці, «увесь православний Київ».

З 1909 року О. Кошиць керує хором студентів Київського університету св. Володимира, з яким об’їздив майже всю Україну. Через кілька років О. Кошиць – капельмейстер театру Миколи Садовського та диригент Київської опери, а вже через рік Українська Центральна Рада обирає його представником Музичної Театральної Комісії, яка була зародком пізнішого Міністерства Мистецтв України. Згодом Симон Петлюра доручив Олександру Антоновичу створити Українську республіканську капелу і виїхати з нею у велике гастрольне турне. Виступи капели у країнах Європи, Північної та Південної Америки стали справжнім тріумфом української пісні.

Ніхто з членів Капели навіть гадки не мав, що вороття додому вже не буде. Олександр Кошиць зі встановленням радянської України став вимушеним політичним емігрантом. Від 1924 року О. Кошиць мешкав у США та Канаді, де приділяв багато уваги організації українських хорів, підготовці співаків, писав хорові твори й обробки українських народних пісень.


Радіопередача, присвячена 125-річчю від дня народження О. Кошиця
(Вечірня студія «Ліра», 1995 рік запису, од. обл. 3165)


Добірка світлин із фондів архіву про життя та творчість Олександра Кошиця


1. Олександр Антонович Кошиць – український хоровий диригент і композитор. 1920 – 1944 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-85483
2. Українська республіканська капела у м. Прага. Чехословаччина, 1919 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-184057
3. Артисти Українського національного хору. м. Брюссель (Бельгія), 1921 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-184036
4. Артисти Українського національного хору в м. Буенос-Айрес. Аргентина, червень 1923 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-184042
5. Учасники Українського національного хору під керуванням О. А. Кошиця під час гастролей в Польщі та Німеччині. 1923 – 1927 рр.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 2-153984