TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

Солдат з двома автоматами
До 100-річчя від дня народження кінооператора Віктора Смородіна

Відтоді, як в XIX столітті відбулася зустріч вітчизняної фотографії і документального кінематографа з історією нашої країни, сполучною ланкою між сучасниками подій та їхніми нащадками стали фото- і кінохронікери. Саме завдяки світлинам і кінодокументам – зримим, образним свідченням часу – ми сприймаємо події історії більш емоційно й яскраво.

Кращі роботи вітчизняних кіно- і фотохронікерів становлять Золоту колекцію українського документального кіно та фотомистецтва, яку вже понад 80 років дбайливо зберігає Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного.

Минуло майже 70 років від закінчення Другої світової війни, але не слабшає інтерес істориків, працівників кіно, телебачення, друку (письменників, художників, акторів) та багатьох інших дослідників як нашої країни, так і зарубіжних країн до кінодокументів ЦДКФФА України воєнних років. Кінолітопис війни ? мільйони метрів відзнятої плівки, авторами якого є понад 150 кінооператорів українських кіностудій, серед яких – заслужений діяч мистецтв УРСР Віктор Олексійович Смородін, сторічний ювілей якого ми будемо відзначати 24 листопада цього року.

Після закінчення у 1937 році операторського факультету Київського кіноінституту В. О. Смородін працював кіномеханіком, асистентом на кафедрі кінозйомки Київського кіноінституту, оператором Української студії хронікально-документальних фільмів.

З початком радянсько-німецької війни разом з частинами Червоної армії молодий кінооператор-документаліст пройшов нелегкими фронтовими дорогами. Асистент оператора В. О. Смородін з боями проривався з оточення, був двічі поранений, але не розлучався з кіноапаратом, зберігаючи відзняту плівку.

Військові репортажі, створені ним в розпал боїв, у ході відступу і наступу, на фронтових дорогах, переправі, в кабіні літака, через оглядову щілину танка, через амбразуру доту, з вікна палаючого будинку, публікувалися в кіноперіодиці «Радянська Україна», «За Радянську Україну», «Союзкиножурнал». Це його працею, мужністю і талантом у співавторстві з іншими фронтовими кінооператорами була створена військова кінохроніка, безцінні кадри якої лягли в основу документального фільму «Орловська битва» та кінострічки О. П. Довженка «Битва за нашу Радянську Україну».

«Солдатами з двома автоматами» називали фронтових кінооператорів, тих, хто поруч з бійцями був на передовій, в самому пеклі війни. За хоробрість і героїзм В. О. Смородін нагороджений орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки та Вітчизняної війни II ступеня.

Після війни Віктор Олексійович працював начальником науково-виробничої лабораторії Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, деканом кінофакультету Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого, доцентом кінооператорського факультету, завідуючим кафедрою операторської майстерності.

В. О. Смородін є автором книг «Кінозйомочний апарат «Київ 16-С-2» (1957), «Покупцю про фото- і кіноапарати» (1960, у співавт. з П. М. Крімерманом), «Творчі основи самодіяльного фільму» (1964), «Самодіяльні кінозйомки в школі» (1965), «Визначення експозиції при кінозйомках» (1966), «Ви знімаєте фільм» (1967), «Проміння малого екрана. Поради кіноаматорам» (1980, у співавт.).

Віктор Олексійович Смородін пішов із життя 7 жовтня 1990 року, але кінолітопис, зафіксований ним на плівці, живе і сьогодні, і його праця як фронтового кінооператора назавжди залишиться зримою пам’яттю історії.

Пропонуємо перелік кінодокументів, створених за участю В. О. Смородіна, що зберігаються в фондах ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного.


1. Кінооператор В. О. Смородін веде зйомку переправи частин Червоної армії через р. Західний Буг в районі с. Добротвір Кам'янка-Бузького району Львівської області. 18 липня 1944 р.
Автор зйомки В. П. Юдін, од. обл. 0-160727
2. Фронтовий кінооператор В. О. Смородін на одній з ділянок фронту. Львівська обл., липень – серпень 1944 р.
Автор зйомки В. П. Юдін, од. обл. 0-160762
3. Танки однієї з частин 1-го Українського фронту на марші. На передньому плані – кінооператор В. О. Смородін веде зйомку. [с. Стоянів Радехівського району] Львівської обл., липень – серпень 1944 р.
Автор зйомки В. П. Юдін, од. обл. 0-160851