TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного - публікації

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

До 100-річчя від дня народження М. М. Амосова

6 грудня 2013 р. не лише Україна, а все світове співтовариство відзначатиме 100-річний ювілей видатного українськог хірурга, дійсного члена НАНУ, директора Інституту серцево-судинної хірургії, біокібернетика, інженера, публіциста і прозаїка М. М. Амосова.

Наукова і громадська діяльність М. М. Амосова надзвичайно широка й цікава. Не менш різноманітною є і колекція аудіовізуальних документів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного, присвячена життю вченого. У фондах архіву зберігається близько 40 фотодокументів, що висвітлюють різні роки наукового і кар’єрного зростання М. М. Амосова, починаючи від 50-х і до кінця 80-х рр. ХХ ст. На них М. М. Амосов за роботою, серед колег-лікарів, під час виконання обов’язків депутата, виступів і у неформальній обстановці.

Виняткову цінність становлять аудіозаписи лекцій та виступів М. М. Амосова на конференціях, присвячених нагальним проблемам медицини та перспективам її розвитку ("Медицина майбутнього", 1963), творчому підходу до роботи (1969), напрямам кібернетики ("Кібернетика і соціологія", 1968), інтерв’ю (1971) і навіть начитка повісті М. М. Амосова з включенням голосу автора.

Величезний інтерес викликають також понад 60 кінодокументів, які відображають М. М. Амосова як фахівця світового рівня і надзвичайно багатогранну особистість. Так, у кінофільмах "Увага! Серце!" (1962), "Микола Амосов" (1971), "20 лет спустя. Встречи с Амосовым" (1989) глядач ознайомлюється з його професійною діяльністю, дізнається про новаторство у створенні апарату штучного кровообігу, протезів клапанів, може побачити унікальні записи розбору операції й супровідні технічні рекомендації самого хірурга. У кінофільмах "Діалог триває" (1975) та "Робот получает профессию" (1976) йдеться про роботу М. М. Амосова-кібернетика, його напрацювання у галузі розробок штучного інтелекту, які започаткували нові й перспективні наукові напрямки: нейрокібернетику, комп’ютерну соціологію тощо та вивчення фізіології серця. Низка кінодокументів висвітлює громадсько-політичну діяльність М. М. Амосова, зокрема щодо виконання ним обов’язків на посаді народного депутата СРСР. Крім того, значну увагу вчений приділяв щоденним потребам пересічних громадян і проводив велику пропагандистську роботу, спрямовану на профілактику захворювань і омолодження організму в цілому (кінофільм "Спорт для ледачих" (1984) та телесюжет "Установча конференція" (1985).
1. М. М. Амосов – керівник клініки серцевої хірургії Українського НДІ туберкульозу імені академіка Ф. Г. Яновського. Київ, 50-і рр. ХХ ст.
од. обл. 0-200856
2. М. М. Амосов – керівник клініки серцевої хірургії Українського НДІ туберкульозу імені академіка Ф. Г. Яновського, заслужений діяч науки УРСР. Київ, 28 грудня 1960 р.
од. обл. 0-117611
3. Кандидат у депутати Верховної Ради СРСР по Київсько-Московському виборчому округу, лауреат Ленінської премії М. М. Амосов з виборцями Залізничного району м. Києва. 17 травня 1974 р.
од. обл. 0-134914
4. М. М. Амосов (ліворуч) – керівник клініки серцевої хірургії Українського НДІ туберкульозу і грудної хірургії імені академіка Ф. Г. Яновського і генеральний авіаконструктор О. К. Антонов у залі засідань І сесії Верховної Ради СРСР дев’ятого скликання. Москва, липень 1974 р.
од. обл. 0-200748
5. М. М. Амосов – хірург, член-кореспондент АН УРСР виступає на відкритті клубу цікавих зустрічей в Київському інституті харчової промисловості. 3 грудня 1974 р.
од. обл. 2-122728
6. М. М. Амосов – директор Київського науково-дослідного інституту серцево-судинної хірургії, академік АН УРСР. Київ, 3 листопада 1983 р.
од. обл. 0-169484
7. М. М. Амосов – директор Київського науково-дослідного інституту серцево-судинної хірургії на вернісажі на Андріївському узвозі. Київ, 12 квітня 1986 р.
од. обл. 0-213378
8. М. М. Амосов (праворуч) – директор Київського науково-дослідного інституту серцево-судинної хірургії під час роботи з’їзду народних депутатів СРСР на території Кремля. Москва, травень – червень 1989 р.
од. обл. 0-200791