TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного - виставки on-line

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

До 100-річчя від дня народження української письменниці О. Д. Іваненко       13 квітня 2016 року виповнюється сто років від дня народження одного з найпопулярніших дитячих письменників України, класика й активного творця української дитячої літератури ХХ століття Оксани Дмитрівни Іваненко. Творчій праці письменниця віддала понад сімдесят років життя. Тільки українською мовою було видано більше ста її книг. Твори письменниці також активно перекладалися російською, німецькою, болгарською, туркменською, вірменською та ін. мовами. Її книжки ілюстрували видатні українські художники В. Касіян, А. Базилевич, С. Караффа-Корбут.

     На казках О. Д. Іваненко виросло не одне покоління дітлахів. Її твори витримали іспит часом і сьогодні залишаються цікавими читачеві, не втрачають свого естетичного й етично-пізнавального потенціалу. Окрім казок та повістей і оповідань для дітей, письменниця працювала в жанрі історико-біографічного роману та повісті (створила життєписи Т. Г. Шевченка – “Тарасові шляхи”; Марка Вовчка – “Марія”, “Води з кринички”; І. Федорова – “Друкар книг небачених” та ін.), перекладала з російської, французької, німецької, датської. Завдяки їй українською мовою заговорили до читачів “Малахитова шкатулка” П. Бажова, казки Г. К. Андерсена, братів Грімм, оповідання Л. Толстого, В. Короленка, роман А. Моруа “Тургенєв” та ін. Оксана Дмитрівна доклала чимало зусиль до розвитку дитячої періодики, в двадцятих роках працювала секретарем редакції журналу “Дитячий рух”, була головним редактором журналу для дошкільнят “Тук-тук”, у 1947–1951 рр. – “Барвінку”.

     Письменниці присуджено найвищі відзнаки України в галузі літератури: Премію імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (1974 р.), Державну премію УРСР імені Т. Г. Шевченка (1986 р.) (з 1999 р. –Національна премія України імені Тараса Шевченка). Дати народження і смерті Оксани Іваненко 1896 – 1987 охоплюють майже все ХХ ст. На дев’яносторічному життєвому шляху цієї непересічної особистості позначилися всі злети й трагедії епохи. Було щасливе радісне дитинство у високоосвіченій інтелігентній родині в багатій на літературно-мистецькі традиції Полтаві, дореволюційна гімназія й пореволюційна трудова школа, праця в дитячому притулку, навчання на відділенні соціально-правової охорони неповнолітніх факультету соцвиховання Харківського ІНО, кількарічна робота у колонії для неповнолітніх ім. Максима Горького під керівництвом А. С. Макаренка (О. Іваненко є прототипом Оксани Варської в його “Педагогічній поемі”), наукове дослідження проблем дитячої творчості й улюблена літературна праця, схвальні відгуки про перші твори метрів дитячої літератури К. Чуковського й С. Маршака. Але й випробувань та трагедій теж вистачило б на не одне життя: ідеологічні цькування і позбавлення роботи в “сталінські” тридцяті, Друга світова війна, загибель на фронті чоловіка, тяготи евакуації в холодному Свердловську, нелегкі післявоєнні роки, довголітня виснажлива хвороба улюбленої доньки Валерії. Незважаючи на всі “не умови”, Оксана Дмитрівна не зламалася, “не прогнулася” морально, художнім словом берегла і примножувала добре і прекрасне, відкривала його для багатотисячних читачів, осяювала навколишніх своєю життєрадісністю, доброзичливістю й оптимізмом.

     У століття нинішнє перейшли її прекрасні твори, мемуари, спогади друзів і близьких та численні світлини. Серед фото письменниці особливе місце посідають портрети. Адже портрет – особливий жанр. Навіть найпростіший студійний фотопортрет може багато розповісти про об’єкт зображення: особливості його зовнішності, пережиті емоції, настрій і світовідчуття, відбиті у погляді та виразі обличчя, матеріальне, предметне оточення, уподобання чи професійний “антураж”. Фотограф прагне розкрити не лише зовнішній, але й внутрішній бік людської природи, розкрити характер портретованого, особистісну суть моделі.

     Представляємо увазі відвідувачів сайту добірку фотопортретів О. Д. Іваненко, зроблених такими майстрами, як В. І. Артюшенко, Б. А. Бабанова, К. І. Лішко, М. А. Мельник, Є. П. Ряпасов, І. М. Хижняк, І. М. Яіцький. Серед світлин – класичний фотопортрет (переважно поясний) з класичною постановкою освітлення, стандартною позою і положенням рук; концептуальний фотопортрет (модель постає в певному образі, який відтворює замисел зйомки); романтичний (своєрідна постановка освітлення, використання різних реквізитів для створення ніжного, замріяного, романтичного образу); “іміджевий” фотопортрет (відображає статус, характер діяльності людини); груповий поєднаний з “корпоративним” (модель серед групи осіб однієї сфери чи установи); репортажний (створюється як звіт про якусь подію, модель під час якихось подій чи заходів).Перелік фонодокументів

О. Д. Іваненко “Казка про білочку-мандрівницю”, 1976 р. (од. обл. 23494)

2. О. Д. Іваненко “Зайчикова хата”, 1976 р. (од. обл. 23493)Перелік фотодокументів


1. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1946 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-25293
2. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1947 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-37294
3. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1940–50 рр. Автор зйомки К. І. Лішко.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-144100
4. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1951 р. Автор зйомки Є. П. Ряпасов.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-108904
5. Українські письменниці Н. Л. Забіла та О. Д. Іваненко (справа). Київ, 1950-ті рр. Автор зйомки Є. П. Ряпасов.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-178836
6. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1950-ті рр. Автор зйомки І. М. Хижняк.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-204405
7. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1950-ті рр. Автор зйомки М. А. Мельник.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 2-158247
8. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1960-ті рр.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-172715
9. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, 1960 р. Автор зйомки Є. П. Ряпасов.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-108905
10. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, березень 1963 р. Автор зйомки Б. А. Бабанова.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-192384
11. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, березень 1963 р. Автор зйомки Б. А. Бабанова.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-192385
12. Українська письменниця О. Д. Іваненко. Київ, лютий 1975 р. Автор зйомки І. М. Яіцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-125718
13. Українські письменниці О. Д. Іваненко (3-я зліва) та Н. Л. Забіла серед працівників книжкового видавництва “Молодь”. Київ, квітень 1984 р. Автор зйомки В. І. Арюшенко.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-156566