Про Інтернет-проект

Пропонований Інтернет-проект приурочений річниці перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни, жертвами якої за різними підрахунками стали близько 10 млн українців

Мета Проекту – нагадати громадськості про події Другої світової війни в Україні, показати її трагічні та героїчні сторінки, вшанувати пам’ять загиблих, відзначити величезний внесок українського народу в боротьбу з нацизмом.

Цим Проектом архів прагне долучитися до поширення знань у суспільстві про наймасштабнішу війну в історії людства завдяки оприлюдненню аудіовізуальних документів. Звернення до архівних джерел дозволить сформувати більш об’єктивне бачення минулого й таким чином допоможе краще розуміти сьогодення.


Фотодокументи

Архівна колекція налічує більше шести тисяч фотодокументів періоду Другої світової війни, у літопис якої більше 200 фотокореспондентів кожним кадром вписували безсмертні рядки. Фотодокументи згаданого періоду містять цінну, часом єдину унікальну інформацію про важливі історичні події, висвітлюють різні аспекти життя країни в умовах воєнного часу. Так, світлини відтворюють початок Великої Вітчизняної війни, зокрема, оборону Києва, Одеси, Керчі, Севастополя, відступ радянських військ, евакуацію населення, перебазування виробничих підприємств, колгоспного майна. Значна кількість архівних фото зафіксували життя за часів окупації, Голокост та місця масового знищення людей. Частина світлин відображають звільнення Донецька, Краматорська, Полтави та інших міст і сіл. Низка фотографій дають уявлення про форсування Дніпра, боїв за Фастів, Коростень, Житомир, наступальні операції на території Західної України і в Криму. Фотодокументи також висвітлюють бойову, диверсійну, розвідувальну діяльність і дислокацію партизанських формувань, зокрема партизанських з'єднань під командуванням С. Ковпака, О. Сабурова, В. Бегми, А. Федорова. Окрасою архівної колекції є світлини з особових архівів колишніх керівників партизанських з’єднань П. Вершигори і М. Наумова.

Представлені також фото, присвячені звільненню країн Центральної та Східної Європи та відродженню життя на звільнених від нацистів територіях. Зокрема, події на території Румунії, Польщі й Угорщини відображено в світлинах з колекцій колишніх фронтових кореспондентів П. Бернштейна і В. Юдіна.

У 2004 році фонди поповнились фотоархівом Олександра Дмитрієва – військового фотокореспондента газети 6-ї армії, а пізніше 16-ї повітряної армії, в складі якої він дійшов до Берліна. Це – унікальні фотодокументи: Сталінградська і Курська битвиі, бойовий шлях 16-ї повітряної армії на території Білорусії, Польщі та Німеччини, останні дні війни на вулицях Берліна. Більше 100 фотознімків відтворюють день підписання Акта про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини в Карлсхорсті.

Кінодокументи

Безцінний фонд ретроспективної інформації про війну складають архівні кінодокументи.

Разом з частинами Червоної армії пройшли нелегкими фронтовими дорогами кінооператори-документалісти. «Солдатами з двома автоматами» називали фронтових кінооператорів, тих, хто поруч з бійцями був на передовій, у самому пеклі війни. За підрахунками самих фронтових кінооператорів, в роки війни були відзнято на всіх її фронтах 3,5 млн метрів плівки. За цими цифрами – дні і ночі війни, оборона, наступ, передній край, партизанський тил, залишені й знову взяті міста, звільнені столиці Європи та важкі фронтові дороги. Другу світову війну знімали 257 фронтових кінооператорів, із них кожен шостий загинув.

Воєнний кінолітопис складається з кіножурналів, документальних фільмів, окремих сюжетів виробництва вітчизняних кіностудій, зокрема Української студії хронікально-документальних фільмів і Центральної студії кінохроніки. Кіноперіодика “Радянська Україна”, “За Радянську Україну”, “Союзкиножурнал” подає інформацію з фронтів, висвітлює роботу тилу, розповідає про відновлення життя у визволених від нацистів регіонах. Іншим джерелом оперативної інформації є спецвипуски, присвячені окремим подіям чи особам. Значну групу документів становлять кінофільми, основою яких є кінохроніка, відзнята фронтовими операторами: “День войны” (1942), “Черноморцы” (1942), кінострічки О. Довженка “Битва за нашу Радянську Україну” (1943) і “Перемога на Правобережній Україні та вигнання німецьких загарбників за межі українських радянських земель” (1945). У кінофільмі “Суд идет” (1943) ідеться про судовий процес військового трибуналу 4-го Українського фронту у справі про злочини окупаційної влади у Харкові та Харківській області. Кінофільми “Крымская конференция” (1945) і “Берлинская конференция” (1945) зафіксували зустрічі керівників союзних держав, присвячені питанням повоєнного облаштування світу. Окремим масивом джерел є кінодокументи “трофейної кінохроніки”, розсекречені у 1998 р. Документи були передані в архів у 1943–1947 рр. обласними конторами Головкінопрокату. До складу “трофейної кінохроніки” входить кінопродукція виробництва німецьких кіностудій ЦФО, УФА і Румунської державної кіностудії, що демонструвалася на окупованій території України впродовж 1941–1943 рр.

Детальну інформацію про кінодокументи містить он-лайнова версія анотованого каталогу кінодокументів «Україна і Друга світова війна 1939 – 1945 рр.».

Фонодокументи

Важливе значення для вивчення історії Другої світової війни мають понад 250 архівних фонодокументів, що представляють собою різнозножанрові аудіозаписи, створені у різний час на різних носіях (магнітна плівка, грамплатівки, аудіокасети).

Серед документів – офіційні зведення Радянського інформбюро, звернення партійних та державних діячів СРСР, провідних науковців, літераторів, діячів культури та мистецтва: Й. Сталіна, В. Молотова, Д. Мануїльського, М. Бурденка, П. Воронька тощо. Зафіксовано виступи С. Андрющенка, В. Гризодубової, А. Єременка, Г. Жукова, І. Конєва, В. Судця, Т. Уманського та ін.

У великій кількості представлені спогади учасників війни, зокрема, одного із солдатів, які встановили Прапор Перемоги над німецьким Рейхстагом, М. Кантарії, розвідниці М. Бобирьової, льотчика-винищувача І. Бабака, снайпера Л. Павличенко; радіорозповіді учасників і організаторів партизанського руху в Україні: С. Ковпака, О. Федорова, С. Маликова, В. Бегми.

Окрему групу фонодокументів складають цикли радіопередач “Біля легендарного вогнища”, “Поштова скринька на Канаду”, тематичні радіопередачі “Від Путивля до Карпат”, “Визволителям Києва”, “Вони визволяли Україну” та ін. Значний інтерес становлять радіофільми, документальні фонозбірники до річниць Перемоги, фонохрестоматії, хронікально-документальні і документально-художні композиції. Серед них – фонохрестоматія “Великая Отечественная война 1941 – 1945 гг.”, збірники “Велика Вітчизняна війна 1941 – 1945 рр. – документи і спогади”, радіокомпозиції “Вставай, страна огромная!”, “Уходили в поход партизаны”, “Подвиг радянського воїна”, радіофільми “Шлях до Перемоги”, “Великая Отечественная, день за днем”. Також можна виділити репортажі заходів із відзначення знаменних дат та вшанування пам’яті полеглих у роки війни, зустрічей з ветеранами, зустрічей учасників війни на місцях колишніх боїв.


Звуковий літопис війни

КОНТАКТИ

  • 03680, МСП, м. Київ-110,
    вул. Солом'янська, 24 (корп. ІІ)
  • +38(044) 275-37-77
  • [email protected]
  • Facebook
  • YouTube